












Pasaules čempionāts 2017 Post Scriptum
Pateicoties tam, ka iznīcinošā viesuļvētra IRMA pagriezās sānis no Sarasotas pilsētiņas, traucoties pāri Floridai, kā arī pateicoties Pasaules čempionāta (PČ) organizatoru un brīvpātīgo rūpīgam un nesavtīgam darbam, nostiprinot pret vētras spēku visu iespējamo tehniku, aprīkojumu un būves, Pasaules čempionāts airēšanā notika ideālos laika apstākļos, augstā organizatoriskā līmenī, pacilātības un draudzības atmosfērā. To FISA kongresā laikā atzīmēja tās prezidents Žans - Kristofs Rolands.
Pasaules čempionāts Sarasotā ir jau mūsu skaistā sporta veida vēsture. Gads pēc Olimpiskajām spēlēm vienmēr starptautiskajā airēšanā ienes būtiskas pārmaiņas: izcili sportisti samazina treniņu slodzi, lai nedaudz atpūstos, daļa pārtrauc sporta karjeru pavisam, veidojas un komplektējas jaunas komandas.
To visu varēja novērot šī gada pēcolimpiskjā Pasaules čempionātā, kas kopvērtējuma tabulā ienesa izmaiņas, kurā Lielbritānija no vadošās pozīcijas no 2014. gada, šī gada kopvērtējumā noslīdēja uz 8.vietu. Medaļas sadalīja 29 valstis un valstu secība pēc izcīnīto medaļu skaita ir šāda: Itālija - 9, Jaunzēlande - 7, Austrālija - 6, Francija - 3, Holande - 2, Īrija 2.
Čempionāts Sarasotā parādīja airētāju, īpaši A finālu dalībnieku, ļoti augsto tehniku un fizisko sagatavotību, titānisko cīņas gribu līdz pēdējam smēlienam pirms finiša līnijas, ignorējot 30 grādu gaisa temperatūru, kā rezultātā, pateicoties arī ideālai ūdens virsmai, tika sasniegti augsti rezultāti. Mazā laika starpība starp vieglā un smagā vai regulārā svara airētāju laivu klasēm varētu nākotnē novest pie tā, ka vieglais svars saplūdīs ar smagoun izveidosies kāda vidēja svara kategorija.
Es vēlos atzīmēt, manuprāt, aizraujošo izaicinājumu, ko šajā sezonā demonstrēja Horvātijas brāļi, olimpiskie un pasaules čempioni, Valents un Martins Sinkoviči, kuri nomainīja laivu klasi, pārejot no pāru divnieka uz nepāru un pierādīja, ka var uzvarēt praktiski visās šī gada sacensībās, tomēr šajā PČ tikai par trim sekundes simtdaļām sīvā cīņā pēdējā smēlienā zaudēja Itālijas divniekam. Līdz ar to brāļiem šogad jāsamierinās, ka zelta vietā spīd sudrabs, taču arī tas ir izcils sasniegums.
Sieviešu vieniniekā gada laikā par spēcīgākajām tiek atzītas Žanete Gmelina no Šveices, 2016. gada Eiropas čempione Magdalēna Lobniga no Austrijas (abas RIO olimpisko spēļu A finālistes, 5. un 6. vieta) un 2017. gada Eiropas čempione Viktorija Tornleja no Lielbritānijas, kura pēc RIO sudraba medaļas pāru divniekā šogad sekmīgi startē vieniniekā.
Sieviešu astotniekā ASV komandai neizdevās izcīnīt cerēto 12. zelta medaļu pēc kārtas un aiz Rumānijas, Kanādas un Jaunzēlandes tā palika 4 vietā. Māras Keggi Fordas vārdā nosauktajam ASV zelta astotniekam tomēr neizdevās īstenot tik ļoti iecerētās zelta medaļas iegūšanu savās mājās un savu skatītāju atbalstītām. Jāatzīmē, ka tieši Māras vadītā grupa vadīja Sarasotas čempionāta konkursa norisi un ieguva Pasaules čempionāta organizācijas tiesības.
Ir liels lepnums un es ticu, ka Latvijas airētāji un treneri arī priecājās par mūsu brāļu tautu Lietuvas un Igaunijas pastāvīgajiem panākumiem Pasaules kausu sacensībās, Eiropas un Pasaules čempionātos pēdējos piecos gados, kas norāda, ka ir izveidota augstas klases sportistu sagatavošanas sistēma un apgūtas pasaules programmas un metodes, kas nodrošina medaļu iegūšanu un līdz ar to arī finansējumu. Var droši apgalvot, ka Lietuva un Igaunija (kaut tikai ar vienu medaļu) iekarojusi atzinību un atpazīstamību, ieņēmot vadošu vietu starptautiskajā vērtējumā un pierādot, ka mazās Baltijas valstis var cīnīties ar spēcīgajām pasaules airēšanas lielvalstu komandām. Vīriešu pāru četriniekā, laivu klasē, kur gadiem vadošie bijuši vācieši, angļi, jaunzēlandieši, austrālieši, šogad pārliecinoši uzvarēja lietuviešu pāru četrinieks, no 8. vietas RIO, veicot tīģerlēcienu uz Pasaules čempionu titulu, atstājot aiz sevis Anglijas komandu. Trešo vietu, sīvā cīņā ar holandiešim, saglabāja Igaunijas komanda, RIO bronzas medaļas ieguvēji, kura bija vienīgā RIO medaļa Igaunijas valstij. Lietuvai vēl divas ceturtās vietas: sudraba medaļu ieguvēji RIO pāru divniekā Griškonis/ Riters palika 4. vietā un jaunā sastāva perspektīvais pāru divnieks sievietēm ar vienu RIO bronzas medaļas īpašnieci Mildu Valčukaiti un 2016. gada U23 čempioni Ievu Adomavičuti, palika 4. vietā. Bet ir pēcolimpiskais gads, līdz Tokijai vēl 3 gadi.
Latvijas airētāji uz Eiropas un Pasaules airēšanas kartes pieaugušo, FISA terminoloģijā senior klasē, no 1990. gada spējuši sevi pieteikt tikai 2016. gada Eiropas čempionātā, kad mūsu spēcīgākā airētāja Elza Gulbe pierādīja, ka var uzvarēt pasaules vadošās vieninieces un iegūt sudraba medaļu, zaudējot tikai austrietei Magdalēnai Lobnigai un 3. vietā aiz sevis atstāja Sanitu Pušpuri, kura pārstāv Īriju un Sarasotas čempionātā, uzrādot ļoti labu gatavību startiem, finālā palika ceturtā, Sanita airēšanas gaitas sākusi Majoros pie treneres Elitas Krūmiņas, kas ir arī Elzas Gulbes trenere. Pēc izcīnītās un ilgi gaidītās sudraba medaļas radās pamatota cerība, ka Elzas talants un rezultātu izaugsme sekos turpmākajos gados, jo Elza ir vienīgā sportiste, kuru iespēju robežās atbalsta gan morāli, gan finansiāli Latvijas Olimpiskās komiteja, Latvijas Olimpiskās vienība, Latvijas Sporta federāciju padome un arī no Latvijas Airēšanas federācija (LAF). Šajā sezonā Elza laicīgi uzsāka agatavošanās sezonu un izmantoja iespēju trenēties uz ūdens jau februāra mēnesī Spānijā un arī izmantoja FISA Attīstības programmas atbalstu gan Spānijā, gan Itālijā Piediluko regatē. Tomēr Elzas starts šajā Pasaules čempionātā neizdevās veiksmīgs, kā rezultātā iegūta tikai 15. vieta (3. vieta C finālā), kas liek rūpīgi analizēt sagatavošanās programmas gaitu un iespējamās kļūdas, bet jāpatur cerība pietuvoties pasaules elitei, jo Elzai vēl ir tikai 24 gadi.
Latviju Pasaules čempionātā pārstāvēja arī adaptīvās airēšanas jauktais PARA MIX pāru divnieks (PR MIX2x) Žanna Cvečkovska un Eduards Pupels no Daugavpils, kuri jau bija ieguvuši lielu pieredzi RIO Paralimpiskajās spēlēs, izcīnot 11.vietu. Paralimpiešiem Žanai un Eduardam, PR2 MIX2x laivu klasē sacensībām bija pieteiktas sešas komandas, bet sākumā bija jāpiedalās celiņu braucienā, lai noteiktu dalībnieku celiņus finālbraucienā, kur mūsu Žana ar Edvardu finišēja sestie un saņēma malējo, 6. celiņu. Finālbraucienā mūsu sportisti cīnījās pašaizliedzīgi, tomēr viņiem neizdevās pacelties augstāk par 6. vietu, kas jebkurā adījumā ir sasniegums un iedvesmas avots pārējiem Latvijas adaptīvās airēšanas sportistiem.
Daina Šveica